Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Codger's -  English Cockers Cody and Teddy

Zdraví - DNA Testy

"When a definitive test is developped for any desease, there should be no reason to ever produce a puppy adversely affected by that desease."

 Gary F. Mason 1999

"Když se vyvine určovací test pro jakékoliv onemocnění, neměl by být žádný důvod odchovat v budoucnosti štěně, které by bylo touto chorobou postiženo"

Gary F. Mason 1999

 

Tento odkaz a informace v něm obsažené bych chtěla věnovat anglickým kokrům a všem, kteří tomuto plemenu propadli a chtějí chovat kokry nejen odpovídající standardu z hlediska exteriéru, ale především chtějí chovat zdravé psy... 

Ty, kdo by zde očekávali a hledali fotografie krásných chovných psů a fen a výsledky z výstav asi zklamu, nic takového tady nenajdete. Kokří ideál a šampioni ve výstavním kruhu jsou jednou stránkou chovu tohoto krásného plemene. Tou další jsou třeba lovecké zkoušky, ale i tuto kapitolu přenechám povolanějším.

Já bych se ráda věnovala tomu, o čem se u nás zatím píše a ví jen málo, a to jsou genetické choroby anglického kokršpaněla a možnosti jejich zjištění – testy DNA.

Najdete tady popisy jednotlivých chorob přeložené přímo ze stránek výzkumných institutů, které mají know how a případně licenci zvířata testovat,  popis jak testy objednat, kontakty a formuláře nebo cestu  k nim. Zároveň budu v odkazu Novinky uvádět jakékoliv nové dostupné informace a také speciální slevové akce pořádané jednotlivými výzkumnými instituty v rámci zemí EU včetně slevových kódů.

 Stejně tak jako lidé, i psi trpí různými nemocemi, z nichž některé lehce vyléčíme návštěvou u veterináře a s některými nám bohužel celá veterinární  medicína  nepomůže. Mezi ně patří i genetické choroby dědičně přenášené z rodičů na potomstvo a ovlivňující tím chovnou linii jednotlivých chovatelů a tím i celý chov. V současné době jsme schopni sledovat v České republice jedno z genetických onemocnění anglických kokrů a tím je dysplazie kyčelního kloubu, jinak také DKK anebo mezinárodní označení HIPS test. Díky tomu, že snímek kyčlí a jeho vyhodnocení je podmínkou pro uchovnění každého kokra u nás, je možné toto onemocnění kontrolovat a pářením vhodných jedinců omezit výskyt horších stavů u jejich potomstva.

Kromě DKK však existují další nebezpečná dědičná onemocnění, z nichž bych se ráda věnovala zejména dvěma, která zatím sleduje jenom zlomek chovatelů u nás, ale která jsou bohužel ve své progresivní formě neléčitelná a důsledkem onemocnění je buď smrt nebo oslepnutí nemocného jedince.

První z nich je tzv. vrozené selhání ledvin, jinak také Familial Nephropathy, označovaná často jen jako FN, nemoc, která ve své progresivní formě – totální selhání ledvin - způsobuje smrt psa v období od 6ti měsíců do 2 let jeho věku.

Druhou nemocí je progresivní degenerace buněk čípku sítnice oka známé pod názvy prcd-PRA nebo OptiGen. Toto onemocnění způsobuje u postižených jedinců postupné oslepnutí.

Obě tyto choroby a jejich stadium lze zjistit v jakémkoliv věku zvířete, tedy i v době, kdy vybíráte zvíře pro chov. Tím je možné rozdělit zvířata a přizpůsobit svou chovnou strategii tak, aby nedocházelo k dalšímu zbytečnému šíření choroby v chovné linii. Pro majitele chovných psů to znamená také jistou zodpovědnost vůči fenám, které budou jejich psi v budoucnosti krýt.

Jistě mi dáte za pravdu, že je sice krásné krýt feny pouze výstavními šampiony splňujícími všechny podmínky kokří krásy pyšnícími se mnoha tituly a poháry z výstav, když ale nevíme jaký je skutečně jejich zdravotní stav a genetický fond, je to podle mého názoru trochu krátkozraké.

Zatím (a doufám, že toto tvrzení z těchto stránek rychle zmizí) se s testovanými jedinci setkáváme spíše jen v rodokmenech importovaných psů anebo u zahraničních krytí, i když jsou už i u nás chovatelé, kteří své chovné psy a feny testují i na tato dvě onemocnění.

Vím, že testy DNA testy nepatří zrovna k nejlevnějším a to je možná i částečný důvod, proč ještě nejsou nás příliš rozšířené. Myslím si ale, že když je tady možnost omezit výskyt dedičných onemocnění, bylo by dobré ji využít.  Pro ty, kdo budou mít zájem nechat si svá zvířata otestovat nabízím pomoc v případě, že budete mít komunikační problém (jazyk). Zároveň můžu, v případě většího počtu zájemců o testy (nad 20 psů) zajistit stejnou slevovou akci jaké organizují kliniky Antigene a Laboklin pro jiné země EU.

Přeji Vám zdravé psy a hodně úspěchů

Andrea Koubková

TOPlist